Başarılı Reels İçeriği Nasıl Oluşturulur? - İpek Çebitürk

Başarılı Reels İçeriği Nasıl Oluşturulur?

Şu anda Instagram’da viral büyümenin sırrı: Instagram Reels.

Instagram kullanıcıları müziğe ayarlanmış video ve fotoğraf kliplerini birlikte kaydedebilir ve düzenleyebilir, bunları Akış, Hikayeler ve Reels keşfetme sayfalarında paylaşabilir. Reelsları farklı kılan ise Reels sekmesinde, kullanıcının yalnızca takip ettiği hesaplardaki Reelsları görmesi yerine, tüm Instagram hesaplarından gelen içerikleri görmesidir.

Sosyal medyanın, işletmeler için artık ne derece önemli olduğunu biliyoruz. Şimdi gelin, sosyal medyada en hızlı büyümeyi sağlayan Reels içeriklerinin detaylarını öğrenelim. Başarılı Reels içeriği nasıl oluşturulur? sorusunun tüm detayları yazının devamında.

Instagram Reels Nedir?

TikTok’a benzer kısa videolar oluşturmaya yönelik bir Instagram özelliği olan Reels, 2020’deki lansmanından bu yana hızla popülerlik kazandı. Meta, araca büyük yatırım yaptı ve görüntülemeleri artırmak için Reels’a algoritmalarında tercih verdi. Instagram’ın 2 milyar kullanıcısı arasında etkileşim kurmanın yanı sıra onu kullanan içerik oluşturuculara parasal teşvikler sunuyor. Facebook platformu da artık reels sunuyor; Meta kısa süre önce, ikisi arasında çapraz gönderi yapmayı kolaylaştıracağını ve içerikten para kazanmanın daha da fazla yolunu ekleyeceğini duyurdu.

Sonuç olarak: Reelslar hem içerik oluşturucular hem de markalar için vazgeçilmez bir araç haline geldi.

Reels içerikleri, yalnızca algoritmalar nedeniyle değil, aynı zamanda hızlı, kolay tüketilebilir biçimlerinin, içerik tüketmenin popüler bir yolu haline gelmesi nedeniyle statik gönderilerden daha fazla etkileşim sağlama eğilimindedir. Reelslar, Instagram’ın Keşfet sayfasında paylaşılabildiğinden (her kullanıcıya özel olarak hazırlanmış herkese açık video ve fotoğraflardan (çoğunlukla reelslardan oluşan bir koleksiyon) büyük bir fırsat yaratırlar. Markalar, pazarlama çabalarına özgünlük düzeyi ekleyen etkileyicilerle ortak olduğunda, bu fırsat daha da artar.

Başarılı Instagram Reelsları Oluşturmak için 8 İpucu

Özgün Olun

Özgünlük pazarlama endüstrisinde her zaman moda ve geçerli bir kelimedir. Akımlara katılmak da başarılı bir strateji olarak kabul edilse de her zaman akımı başlatan en çok bilinir ve en çok dönüşümü o alır.

Milenyum kuşağı tamamen Instagram estetiğiyle ilgiliydi; her şeyin mükemmel görünmesini seviyorlardı. Fakat Z kuşağı mükemmel fotoğraflar istemiyor. Yalan söylemek istemiyorlar. İşte bu yüzden TikTok ve Reels’a geçiş gördük. Videolar daha ham ve çabalamaya gerek yok. Herkes içerik paylaşabilir, bu yüzden içerik üretenler sadece influencerlar değil.

Özgünlüğün büyük bir kısmı, nişiniz için tutku ve coşkunuzun gerçekten parlamasına izin vermektir. İnsanlar eğlenceli ve faydalı reelslar görmek istiyor.

Basit Tutun

Reelsların aşırı karmaşık olması gerekmez. Hatta olmamaları daha iyidir.

Bazen en basit videolar gerçekten iyi sonuç verir. İnsanların Reels içeriklerinde, hikâyeye koydukları şeyin aynısını kullandıklarını görüyoruz ve bu bir milyon kez izleniyor. Tek seferlik bir çekim olabilir. Biraz metin, müzik, seslendirme yapın ve Reel’iniz hazır 🙂 Çoklu çekim, güzelce düzenlenmiş bir video olmak zorunda değil.

Değer Sağlayın

Bir şekilde eğitici veya bilgilendirici içerik oluşturmak, özgünlüğü ve bilgiyi göstermenin harika bir yoludur ve izleyicilerin daha fazlası için geri gelmesini sağlayacaktır. Öğreniyorlar ve daha sonra tekrar bakmak veya kullanmak için içeriği kaydedip geri geliyorlar.

İçlerinde insan yüzü bile olmayan birçok Reels var. Size sadece “Bitkinizin Daha Sağlıklı Büyümesine Yardımcı Olmanın 5 Yolu’ gibi ipuçları veriyorlar. Onlara, değer sağlayan içeriğe güvendiklerinde hesabınızı takip etme ihtimali de artacaktır.

Ekran Metni ve Altyazıları Kullanın

Facebook’taki videoların %85’inin sessiz izlendiğini biliyoruz. Bu nedenle videolarınıza ekran metni ve altyazı eklemek, konu daha fazla kullanıcıya ulaşmak olduğunda hiç de kolay değil.

Ayrıca, altyazılar yalnızca sessiz izleyenler için dikkat çekici olmakla kalmaz, aynı zamanda işitme güçlüğü çekenler için de güzel bir eklemedir.

Video altyazıları eklemek için Instagram’ın altyazı etiketini kullanabilirsiniz. Çıkartma simgesine dokunun ve “Altyazılar”ı seçin.

İPUCU: Altyazılarınızı ekranınızın ortasına yerleştirerek Instagram uygulamasının her bölümünde görünür olduğundan emin olun.

Trendleri İlham Olarak Kullanın

TikTok’a benzer şekilde, Reelslar da oldukça hızlı bir şekilde gelir ve gider. Eski bir haber haline gelmeden trendleri yakalamak için her sabah birkaç dakikanızı ayırarak Instagram “Reels” sekmesindeki diğer içerik oluşturucularının profillerinde neler paylaştıklarını inceleyin.

Sürekli olarak ortaya çıkan bir şey var mı- belirli bir şarkı? Ses klibi mi? Bir dans trendi mi?

Sesi başka kaç yaratıcının kullandığını görmek için müziğe tıklayın. Trendin ne olduğu hakkında bir fikir edinmek için videoları kaydırın.

Nişinizi Bulun ve Tutarlı Bir Şekilde Yayınlayın

Instagram reelslarında virallik kazanmanın en iyi yollarından biri, nişinizi bulmak ve tutarlı bir şekilde paylaşımda bulunmaktır.

Çok çeşitli ilgi alanları ve hobileri olan çok sayıda Instagram kullanıcısı var. Markanız veya işiniz ne olursa olsun, sizin için bir niş var! Bir cilt bakım markasıysanız ürün ipuçları verebilir, mutfakla ilgili içerikler üretiyorsanız mutfakta sahne arkasını gösterebilirsiniz.

İlk birkaç reelsınız çok fazla izlenme veya etkileşim sağlamasa bile devam edin. Tıpkı sosyal medyadaki diğer her şey gibi, bu da tamamen deneme yanılma ile ilgili.

3-5 Hashtag ekleyin

3-5 hashtag eklemek, Instagram algoritmasının içeriğinizi “anlamasına” ve ilgili kitlelere sunmasına yardımcı olmanın harika bir yoludur.

Örneğin, #yemek, #akşammenüsü ve #tarif gibi hashtag’lerin kullanılması, Instagram Reels algoritmasına içeriğinizin yemekle ilgili olduğunu gösterir ve bu da benzer içerikle aktif olarak ilgilenen kullanıcılara sunulma olasılığını artırabilir.

Sadece Yapın

Fazla düşünmeyin sadece yapın 🙂 En kötü ne olabilir? Olabilecek en kötü şey, çok iyi yapamamanızdır ve bir dahaki sefere daha iyisini yaparsınız.

Instagram Reels Boyutları: Önerilen En Boy Oranı ve Video Boyutu

Instagram Stories’e çok benzeyen Instagram Reels, dikey, tam ekran ve mobil cihazlarda görüntülenmek üzere tasarlanmıştır.

Bunu akılda tutarak, 9:16 en boy oranına ve 1080 piksel x 1920 piksel boyutuna sahip içerik oluşturmak en iyisidir. Doğrudan mobilde çekim ve düzenleme yapmak, optimum boyutlara bağlı kalmanın iyi bir yoludur.

Reels Düzenleme Araçları

Instagram Reels algoritması söz konusu olduğunda, IG Reels için orijinal içerik oluşturmak en iyisidir. Ancak bu, tüm çekimlerinizi Instagram uygulamasında çekip düzenlemeniz gerektiği anlamına gelmez.

Geçişlerde ustalaşmak ve içeriği belirli bir efekte göre düzenlemek istiyorsanız, içeriğinizi Reels’e yüklemeden önce çekimi film rulonuza kaydetmek ve üçüncü taraf bir uygulama kullanarak düzenlemek daha kolay olabilir.

Reelsları düzenlemek için basit ve etkili uygulama önerileri:

 • Splice
 • InShot
 • Videoleap
 • Beatleap

En iyi sonuçları elde etmek için, düzenlemenizi yükledikten sonra Instagram’da ekran metni, altyazılar, seslendirmeler ve ses ekleyin- bu, Reels algoritmasının içeriğinizi doğru bir şekilde sınıflandırmasına yardımcı olur ve ayrıca videonuzun ilgili ses keşif sayfasında da görünmesini sağlar.

İPUCU: Instagram’ın algoritması, diğer uygulamalardan ( TikTok gibi) gözle görülür şekilde geri dönüştürülen içeriğin yanı sıra düşük kaliteli video içeriğine öncelik verir. Bu nedenle, TikTok yerine Instagram’da Reels içeriği oluşturmak daha basit bir uygulamadır.

Instagram Reelslarına Ses Nasıl Bulunur ve Eklenir?

Müzik, Reels’in büyük bir parçasıdır, tıpkı TikTok’ta olduğu gibi. Instagram Reelslarına ses bulmanın ve eklemenin birkaç yolu vardır:

 • Trend olan sesi bulmak için Reelslar arasında gezinin ve “Sesi Kullan”ı seçin.
 • Instagram’ın müzik kitaplığını kullanın veya kayıtlı ses dosyalarınıza göz atın.
 • Belirli ses kliplerini arayın.

İyi bir ses bulduğunuzda, o sesi kullanan diğer videolara bir göz atın ve orada neler olduğunu görün. İlham almak ve bir trende katılmak için harika bir fırsat olabilir.

Instagram Reels Müziklerine Neden Erişemiyorum?

Hesabınızın Instagram müzik kitaplığının tamamına erişimi olmadığını fark ederseniz, bunun nedeni konumunuz, hesap türünüz, cihaz ayarlarınız veya işletme hesabı kategoriniz olabilir.

İşletme hesabı kategorilerinin çoğunda telif hakkı hüküm ve koşulları nedeniyle sınırlı bir kitaplık bulunur, ancak “İçerik Üretici” kategorilerinin tam erişimi vardır.

Hala Instagram Reels müziğine erişiminiz yoksa, bunu aşmanın yolları vardır. Ya orijinal müzik ve ses kaydedin ya da videonuzu Instagram Reels dışında düzenleyin.

NOT: Instagram Reels dışında orijinal müzik yüklerseniz videolarınız ilgili ses sayfasının altında görüntülenmeyebilir ve bu da Reel’inizin görünürlüğünü azaltır.

Instagram Reels Algoritması Nasıl Çalışır?

Instagram Reels formatı, tamamen önerilen içeriklerden oluştuğundan, Instagram Reels algoritmasının nasıl çalıştığını bilmek büyük bir avantajdır.

Instagram Reels algoritması şu reelsları tercih eder:

 • Yüksek etkileşime sahip olun (yorumlar, beğeniler, paylaşımlar, kaydetmeler ve izlenme süresi gibi).
 • Metin, filtre veya kamera efektleri gibi yaratıcı araçları kullanın.
 • Dikey boyutlara sahip çekim yükleyin.
 • Instagram müzik kitaplığındaki müziği ve/veya Reels’te oluşturduğunuz veya bulduğunuz orijinal sesi kullanın.

Bu göstergeleri göz önünde bulundurarak, aşağıdaki maddeleri sağlayan reels içerikleri oluşturmayı amaçlamalısınız:

 • Eğlenceli içerikler (insanları sevindirir, dikkatlerini çeker, güldürür veya eğlenceli bir sürpriz yapar).
 • İlham vericidir (yani, başkalarının kolayca katılabileceği bir trend başlatır).
 • Yeni bir şey deneyin, kendiniz olun ve sizin için neyin işe yaradığını görün.

Reels’in Meta’nın en hızlı büyüyen içeriği olduğu haberiyle, izleyicilerin onu sevdiği ve şirketin ileriye dönük büyük bir odak noktası haline getirmeye devam edeceği açık. Tek başına bu bile markaların yatırım yapması ve Reels’i etkileyici pazarlama stratejilerinin bir parçası haline getirmesi için büyük bir neden.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir