Instagram'da Takipçi Nasıl Arttırılır? - İpek Çebitürk

Instagram’da Takipçi Nasıl Arttırılır?

Instagram özellikle son dönemde, markanız için son derece hedeflenebilir, görsel bir pazarlama kanalı ve işletmenizle birlikte büyüyen sadık bir kitle oluşturma fırsatı olabilecek konumda yer alıyor. 500 milyondan fazla Instagram kullanıcısı her gün uygulamaya göz atıyor. Bununla birlikte özellikle yeni markalar için Instagram’da takipçi nasıl arttırılır sorusu en çok merak edilen konulardan biri.

Herhangi bir sosyal ağda olduğu gibi, Instagram profilinizi kullanmanın doğru yolları, yanlış yolları ve akıllı yolları vardır.

Bu içerikte, Instagram profilinizi nasıl büyüteceğinizi, etkileşimi nasıl artıracağınızı, zamanla etkileşimi yüksek takipçi kitlesini nasıl edineceğinizin yöntemlerine değineceğim.

1.Reels Paylaşımı

Reels, Instagram hesabınızda takipçilerle paylaşabileceğiniz eğlenceli videolardır. Ses, efekt ve yaratıcı araçlara sahiptirler. Yeni kitlelere ulaşmak için bunları akışınızda ve keşfette herkese açık olarak paylaşabilirsiniz.

“Reels, şu anda sizin için büyük bir öncelik olmalıdır. Markanızın, yeni takipçiler tarafından keşfedilmesi için en önemli yatırımdır.”

Kristen Dash, Güzellik Ortaklıkları Müdürü, Instagram

 

Reels İçeriklerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 • İçeriği benzersiz tutun ve trendi yönlendirin. Instagram ve TikTok’taki trendleri belirleyin ve buna kendi yorumunuzu katın. Bu, reelslarınızın viral olma ve yeni insanların önüne geçme şansını artırır.
 • İçeriği ilişkilendirilebilir ve basit hale getirin. Her reels içeriğinin bir üretim olması gerekmez. Daha düşük kaliteli videolar, yüksek düzeyde üretilmiş reelslardan daha iyi olmasa da aynı performansı gösterebilir.
 • Kitlenizi eğitin. Reels içeriklerinde eğitim ve eğlence arasındaki dengeyi bulun.

TBS Marketing’den sosyal medya pazarlama ajansı sahibi Trilce Jirón Garro da aynı fikirde. “Ürünlerinizi Reels içeriği üzerinden satmayın. Gerçekleri paylaşın. Bulunduğunuz sektör hakkında ipuçları verin. İzleyicileri eğlendirin” diyor.

Trilce, hem yeni hem de mevcut markaların Instagram stratejilerine eğlenceli reelsları dahil etmelerini öneriyor. “Reelslar herkese yeni hedef kitlelere ulaşma fırsatı veriyor. Reelsların içeriği lo-fi olduğu için öğrenme eğrisi yoktur. Ve içerik oluşturucular güven oluşturan, takipçiler kazanan ve zaman içinde satış yapan topluluk odaklı içerikler üretebilir.”

Trilce, Reels için tanıtılan Instagram Insights Tool’u da seviyor. “Reels, herhangi bir Instagram pazarlama stratejisinin entegre bir parçası haline geldi. Reels için analiz araçları, reelsınızın çalışıp çalışmadığını görmek için metrikleri izlemeyi ve verileri analiz etmeyi kolaylaştırdı. Artık kitlenizin neyi sevip neyi sevmediğini, reelsları ne zaman yayınlayacağınızı ve izleyicilerde hangi harekete geçirici mesajların yankı uyandırdığını tam olarak anlayabilirsiniz.”

Reels Insights’ı kullanarak, platformdaki görünürlüğünüzü etkileyen etkileşimlerdeki farklı artışları anlayabilir ve kalıpları görebilirsiniz. Bu şekilde, daha da fazla etkileşim ve takipçi elde eden daha yüksek kaliteli içerikler oluşturabilirsiniz.

2.Çapraz Tanıtım İçeriği

Çapraz tanıtım, çeşitli sosyal medya kanallarında benzer içerik yayınlamayı içerir. Zamandan ve kaynaklardan tasarruf etmek için kullanılan bir taktiktir. Ayrıca, marka bilinirliğini artırmada ve Instagram’da bir izleyici kitlesini büyütmede etkilidir.

Mobil kullanıcılar, video ve eğlence uygulamalarıyla giderek daha fazla zaman harcıyor ve en büyük artışı sosyal medya platformlarındaki video içeriği oluşturuyor. İster kısa bir video ister uzun bir eğitim olsun, Instagram içeriğinizin erişimini artırmak istiyorsunuz.

Justin Bieber’ın tatil dansı yarışması, başarılı çapraz paylaşıma harika bir örnek. Kanadalı şarkıcı, 2020 tatil sezonunda hem TikTok hem de Instagram’da aynı dans yarışmasını yayınladı. TikTok’ta kısa videosu 9,8 milyon beğeni aldı. Instagram’da aynı içerik 4,8 milyon beğeni aldı. Sadece aynı videoyu iki farklı platformda yayınlayarak daha fazla kişinin karşısına çıkmayı başardı.

Yaşam tarzı dönemi markası August’un kurucusu Nadya Okamoto, TikTok’un doğal olarak Instagram ve YouTube’a çapraz tozlaştığını keşfetti. Modern Retail ile yaptığı röportajda, “Ağustos ayından itibaren TikTok’ta büyürken, Instagram’da da 175.000 takipçiye ulaştık” diyor. Birden fazla platformda aktif olarak paylaşım yapmak, “toplam satın alma maliyetimizin süper etkili olmasını etkiledi”, markanın ana satın alma kanalı olarak ücretli medyadan uzaklaşmasını sağladı.

TikTok, çapraz paylaşım yapabileceğiniz tek kanal değil. Instagram Makaraları formatı, YouTube Shorts ve Pinterest Stories’e iyi bir şekilde çevrilir. Instagram’ın algoritmasının TikTok filigranı olan Reels tanıtmayacağına dikkat etmek önemlidir. Bu nedenle, Instagram’dan diğer kanallara çapraz içerik gönderecekseniz, içeriğin yüksek kalitede olduğundan ve filigranlar aracılığıyla rakip bir platformu tanıtmadığından emin olun.

3.Profil Izgaranızı Düzenleyin

Takipçilerinizin çoğu sizi geçmişte paylaştığınız şeyler için değil, gelecekte paylaşacağınız şeyler için takip edecek. Hedef kitleniz, Takip Et düğmesine basarlarsa ne elde edeceklerini bilmek istiyor.

Tutarlı bir temaya ve tutarlı bir gönderi planına sahip bir feed’e sahip olmak, yukarıda ele aldığımız diğer büyüme stratejilerinin çoğu kadar, aşağıdakilerin artmasında da etkili olabilir. Profilinize giren herkese ilk bakışta iletildiği sürece, basit bir model bile yeni takipçileri cezbedebilir.

Instagram biyografinizi ve son dokuz gönderinizi Instagram’daki ilk izleniminiz olarak kabul edin. Kişilik, filtreler, renkler veya düzen yoluyla bir dereceye kadar tutarlılığı etkili bir şekilde iletiyorlar mı? Tıklanabilir bağlantı insanları her hafta aynı ana sayfaya mı gönderiyor? Yoksa eğlenceli ve heyecan verici içeriğe de mi bağlanıyorsunuz?

Izgaranızın düzeni, yayın stratejinize bir ritim ve takip etmeye değer tutarlılık eklerken feed’inizin estetiğiyle yaratıcı olmanın genellikle hafife alınan bir yoludur.

Aslında, bu yaklaşımı benimseyen birçok hesap, ziyaretçileri takipçilere dönüştürmeye, metin grafikleri veya diğer içerikleri daha hızlı geri dönüşle üretmeye ve Instagram içeriklerinin genel üretimini düzene koymaya odaklanarak içerik oluşturmak için genellikle daha az çaba harcar.

Feed’inizin görünümünü ve düzenini kolayca planlamak ve programlamak için Later aracını kullanabilirsiniz. Letterfolk, bazı markaların Instagram düzeninin estetiğinde ne kadar ileri gittiklerinin sadece bir örneğidir.

“Feed’iniz, markanız için reklam panosu görevi görür. Bir müşterinin sizinle ilk temas noktasıdır ve markanızın özünü yakalar.”

Trilce Jiron, TBS Pazarlama

4.Influencer İş Birlikleri

Ünlü influencer’a markanızı pazarlaması için büyük paralar ödemek istemiyorsanız birkaç yüz ila birkaç bin takipçisi olan marka elçileriyle çalışabilirsiniz. Elçiler, markanızı gerçekten destekleyen, markanıza inanan ve bunu arkadaşlarına anlatacak kişilerdir.

Lüks ayakkabı perakendecisi Sarah Flint, 500’den fazla kadının yer aldığı marka elçisi programıyla başarı gördüğünü bildirdi. Her elçinin kendi benzersiz indirim kodu var ve bu kod, beş yeni müşteri kullandıktan sonra onlara ücretsiz bir çift Sarah Flint ayakkabısı verir.

5.Sadakat Programları Oluşturun

Perakendeciler giderek artan bir şekilde sadakat programları başlatıyor ve tüketicileri tekrar tekrar markalarıyla alışveriş yapmaya teşvik ediyor. Markaların sadakat programlarından faydalanmasının bir yolu, onları Instagram’da takip edenleri ödüllendirmektir.

Lüks perakendeci Rebecca Minkoff ödül programı RM Rewards’ı başlattığında, alışveriş yapanlara markanın Instagram hesabını takip ederek puan kazanma seçeneği sundu. Blume gibi markalar da Instagram takipçilerini ödüllendirmenin geri dönüşlerini en iyi alan markalardan biridir. Program üyeleri, Facebook veya Twitter’a karşı Instagram’da arkadaş oldukları için Blume Bucks kazanabilirler.

6.Kişisel Instagram Hesabınız Üzerinden Pazarlayın

Instagram takipçi sayınızı artırmanın bir başka popüler yolu da kişisel hesabınızı büyütmektir. Temel olarak, kendinizi etkileyici biri haline getirin. Hem şirket hesabını hem de kişisel hesabınızı kullanmak marka bilinirliğini, takipçi sayısını ve satışları artırabilir. Profesyonel İpucu: Numaralarınızı geliştirmek için bu oyun kitabını TikTok’ta da çalıştırabilirsiniz.

Bu, ANINE BING moda markası için çok işe yarayan bir taktik. Markanın Instagram profiline ek olarak, şirketin kurucusu bir milyonun üzerinde takipçisi olan kişisel Instagram sayfası aracılığıyla etkileşimi ve farkındalığı da artırıyor.

Anine, takipçilerini tasarım stüdyosuna davet ediyor, onları tasarım sürecinden geçiriyor ve hatta yaratıcı süreç boyunca takipçilerden geri bildirim alıyor. Anine ayrıca kişisel hayatı hakkında biraz bilgi vererek, takipçilerine en sevdikleri tasarımcının perde arkasından bir zirve sunuyor.

 7.Doğru Hashtag’leri Kullanın

Instagram’daki amacınız, gerçek takipçi sayınızı artırırken mevcut hedef kitlenizle düzenli olarak etkileşimde bulunmaktır. Yeni, ilginç ve ilgi çekici fotoğraflar yayınlamak ilk gereksinimi karşılayacaktır, ancak büyümeye başlamak için fotoğraflarınızı etiketlemenin son derece önemli olduğunu göreceksiniz. Hashtagging, belirli terimleri arayan kişilerin fotoğraflarınızı bulmasını kolaylaştırır.

Peki hangi hashtag’leri kullanmalısınız? Tıpkı Twitter ve diğer sosyal sitelerde olduğu gibi, Instagram’daki kullanıcılar da belirli hashtag’leri diğerlerine tercih ediyor. Fotoğraflarınızda popüler Instagram hashtag’lerini kullanırsanız, yeni kullanıcılara ulaşma ve keşfedilme olasılığınız çok daha yüksektir.

Hashtag kullanmak ayrı; doğru etiketleri kullanmak ise tamamen farklıdır. Fotoğraflarınızı düzgün bir şekilde etiketlemek istiyorsanız, en alakalı hashtag’leri bulmanız ve kullanmanız gerekir. Bu, yalnızca markanızı tanımlayan değil, aynı zamanda Instagram’da aranan hashtag’leri kullandığınızdan emin olmak için uygun araştırmayı yapmak anlamına gelir.

Alakalı hashtag’leri bulmak için, başlamak için IconoSquare veya Webstagram gibi ücretsiz bir çevrimiçi araç kullanabilirsiniz.

Aşağıda, erkek aksesuar ile alakalı ve popüler hashtag’leri bulmak için Webstagram’ı kullanıldı. Örnek olarak, #MensFashion hashtag’ini aratarak, aşağıdaki ek anahtar kelime hashtag’lerinin listesini ve bunların kaç kez kullanıldığı (yani popülerliklerini) listelenmiştir.

Hedef anahtar kelimelerinizden herhangi birini doğrudan Instagram uygulamasında ararsanız, daha alakalı hashtag’leri ve popülerliklerini de bulabilirsiniz.

Örnek olarak:

Marka anahtar kelime hashtag’leri:

#mybrandname #erkek modası #erkekaksesuarları #mensgoods #moda #mensstyle #instafashion #erkek giyim

Ürün kategorisi anahtar kelime hashtag’leri:

#bugatchisocks #happysocks #corgisocks #socks #sockswag #socks days

Yere özel anahtar kelime hashtag’leri:

#Istanbul #IstanbulModa #IstanbulModaBlogger’lar

Instagram Hikayelerinde Hashtag Kullanma

Instagram gönderilerine hashtag eklemek bir haktır, ancak o hashtag’i takip eden kullanıcılar tarafından görülme şansı için Hikayelerinizde hashtag’leri de kullanmalısınız.

Hashtag etiketlerini (bir story oluştururken Instagram Etiketler menüsünde bulunabilir) kullanabilir veya bir hashtag hikayesinde öne çıkma şansı için doğrudan başlıklarınızda hashtag kullanabilirsiniz.

Artık kullanıcılar hashtag’leri takip edebildiğine göre, Instagram’daki Hikayeleriniz hem o hashtag’i takip eden hem de sadece kontrol eden herkes tarafından görülme şansına sahip.

8.Doğru Zamanda Paylaşım Yapın

Daha fazla Instagram takipçisi edinmek için uygun hashtag’leri eklemenin ve en iyi filtreleri kullanmanın ötesinde, gönderilerinizin zamanlamasını da göz önünde bulundurmalısınız.

Hedefli bir yaklaşım, geçmişte sizin için neyin işe yarayıp neyin yaramadığını analiz etmeyi içerir. IconoSquare’in optimizasyon bölümünü ziyaret ederek, gönderi geçmişinizin etkileşime karşı ayrıntılı bir analizini alabilirsiniz. Bu rapor aynı zamanda günün en iyi zamanlarını ve haftanın günlerini yayınlamak için vurgulayacaktır.

Koyu halkalar, genellikle ne zaman medya yayınladığınızı gösterir. Açık gri daireler, topluluğunuzun ne zaman etkileşime girdiğini gösterir. En büyük açık gri daireler, paylaşımda bulunmanız için en iyi zamanları temsil eder.Ayrıca, Takipçiler bölümünde bulunan işletme hesapları için Instagram analizlerinden ücretsiz olarak birçok harika fikir edinebilirsiniz.

Kitleniz en çok meşgul olduğunda yayınlarınızı otomatik olarak yayınlamak için bir sosyal medya planlama aracı kullanmayı düşünebilirsiniz.

9.Hikayelerinizi Öne Çıkanlar Şeklinde Düzenleyin

Potansiyel bir takipçiniz işletme profilinize girdiğinde, onları sizi takip etmeye ikna etmek için kısa bir süreniz vardır. Bunu yapmanın bir yolu, Instagram Hikayelerinizi hesabınızın ne hakkında olduğunu bildirecek şekilde düzenlemek için profilinizdeki Öne Çıkanlar özelliğini kullanmaktır.

Hikayeler 24 saatlik bir ömre sahip olduğundan, Öne Çıkanlar onlara ikinci bir hayat vermek ve gelecekte daha fazla hikâyeyi kaçırmamaları için diğerlerini sizi takip etmeye ikna etmek için kullanılabilir.

Instagram takipçilerini şu şekilde büyütmek için Öne Çıkanlar’ ı kullanın:

 • Hesabınızın ne hakkında olduğunu anlatan fragmanlar oluşturma
 • Hikayelerinizi temalar halinde organize etme (seyahat hesapları için ziyaret ettiğiniz ülkeler gibi)
 • Ürünlerinizi resim ve videolarla anlatmak

10.Sizi Takip Etmelerini İsteyin

Kulağa bariz geliyor, ancak söylenmeyi hak ediyor: Ara sıra dinleyicilerinizden sizi takip etmelerini istemekten korkmayın. YouTuber’ların videolarının sonunda izleyicilerinden kendilerini takip etmelerini istemesi gibi, siz de daha fazla içerik için izleyicilerden sizi takip etmelerini isteyebilirsiniz.

Bazen insanlar Instagram’da paylaştığınız şeylerden gerçekten zevk alabilir, ancak sizi gerçekten takip etmeden önce bir dürtüye ihtiyaç duyarlar.  Bunu ayrıca Instagram altyazılarınızda yapabilir , hedef kitlenizin sizi takip etmesi durumunda ne elde edeceklerini anlatarak veya yaklaşan ve kaçırmak istemeyecekleri bir içerik hakkında ipucu vererek bunu içeriğinize dahil edebilirsiniz.

11.Çekiliş Düzenleyin

Sadece Instagram’da değil, herhangi bir sosyal medya gönderisinde alabileceğiniz en iyi yorum türlerinden biri, bir kullanıcının bir arkadaşını etiketlemesidir. Bu yorumlar yalnızca gönderinizin etkileşimine katkıda bulunmakla kalmaz, bu da onu Instagram algoritması için olumlu kılar, aynı zamanda her etiket size bir öneriyle gelen ve potansiyel olarak takipçi olarak kazanabileceğiniz yeni bir hedef kitle üyesi getirir.

Faaliyet gösterdiğiniz ülkede geçerli olan bir Instagram yarışması düzenlemek için Instagram’ın tanıtım yönergelerini ve tüm yasal gereklilikleri izleyin.

İlham almak için, Philip Kingsley’den, insanları hesabı takip etmeye ve bir koleksiyon kazanma şansı için bir arkadaşını etiketlemeye teşvik eden başarılı bir ürün çekilişi örneğini burada bulabilirsiniz.

12.Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçeriği Paylaşın

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik (UGC), hayranlardan veya takipçilerden seçtiğin videolar, fotoğraflar, incelemeler, sesler ve daha fazlası gibi her tür içeriktir. Instagram’da takipçi kazanmak için pazarlama cephaneliğinizde önemli bir araçtır. UGC, ürününüzü gerçek hayatta gösteren ve potansiyel müşterilerle daha güvenilir bir ilişki kuran gerçek hikayelerle gerçek insanları ön plana çıkararak markanızı insancıllaştırmaya yardımcı olur.

Hedef kitleniz, Instagram özet akışınızdaki 15 dakikalık şöhretlerini sevmekle kalmaz, aynı zamanda çevrimiçi mağazanızda daha fazla satış yapmanıza da yardımcı olur. Olapic’in araştırmasına göre, günümüzde tüketicilerin, müşteriler tarafından paylaşılan ürünün bir fotoğrafını gördükten sonra bir şey satın alma olasılıkları %56 daha fazla.

Örneğin Fashion Nova’yı ele alalım. Çevrimiçi perakendecinin Instagram hesabı, büyük ölçüde kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğe dayanır.

Fashion Nova’nın kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği, hedef kitlesiyle paylaşmak için dünyanın her yerinden insanlardan binlerce resme erişmesini sağlar – hem markanın değerlerini sergileyen hem de takipçilerini gönderileriyle ilgilenmeye ve gerçek insanların giydiği kıyafetleri satın almaya teşvik eden resimler.

Çevrimiçi mağazanız için kullanıcı tarafından oluşturulan içerik oluşturmaya gelince, müşterilerden favori deneyimlerini ve görsellerini ürünlerinizle paylaşmalarını isteyerek başlayın:

 • Müşterilerin görsel yayınlayabileceği markalı bir hashtag beslemesi oluşturma
 • Instagram biyografinize bir harekete geçirici mesaj ekleme
 • Bir yarışma yürütmek
 • Etkileyenlere ulaşmak
 • Paketinize kullanıcı tarafından oluşturulan içerik için bir “sor” ekleme

UGC’nin amacının ürünlerinizin özgün bir görünümünü göstermek olduğunu unutmayın. Bazı müşteriler size ürünlerinizin en iyi özelliklerini vurgulayan daha düşük kaliteli fotoğraflar gönderirse, bunları kullanmaktan çekinmeyin.

13. Canlı Yayın Yapın

Canlı video, herhangi bir sosyal medya platformunda başarılı bir pazarlama stratejisi yürütmenin anahtarıdır. Instagram ile, takipçilerinize video akışı yapmak ve onlarla gerçek zamanlı olarak etkileşim kurmak için Instagram Live’ı kullanabilirsiniz.

Markanız canlı bir video akışı başlattığında, takipçilerinize kontrol edebileceklerini söylemek için Instagram Stories’de profil resminizi bir halka kaplar. Canlı bir video başlattığınızda takipçiler de bir bildirim alır. Canlı yayınınızı bitirdikten sonra 24 saat boyunca Hikayenize yükleyebilirsiniz.

Instagram Live’ın etkileşimli olduğunu unutmayın. Takipçileriniz muhtemelen siz canlı yayındayken yorum yapacaktır, bu yüzden onların yorumlarını kabul etmeye çalışın ve onları katılmaya ikna etmenin yollarını bulun.

Instagram Live’ı kullanırken daha fazla takipçi kazanmanın bazı yolları şunlardır:

 • Influencer devralmaları
 • Bana bir şey sorun veya Soru-Cevap
 • Bir ürün lansmanı veya güncellemesi hakkında bilgi vermek
 • Bir talk show’a ev sahipliği yapmak
 • Operasyonlarınızda perde arkasına geçmek
 • Güncel bir etkinliği paylaşma
 • Ürün eğitimlerini çalıştırma

**Bu içerikte, hedeflenen bir takipçi kitlesi oluşturmak için Instagram’ı kullanmanın en etkili yollarından bahsedilmiştir ama bu hiçbir zaman bir sayı oyunu değildir. Herhangi bir sosyal ağda olduğu gibi, en başarılı içerik stratejisi özgün ve sosyal olmaktır.

Yalnızca takipçi sayısına değil, etkileşime odaklanırsanız Instagram, ürünleriniz ve markanız için harika bir platform olabilir ve e-ticaret işiniz için sağlıklı bir gelir akışı sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir